Jaunumi

Eksperti: smēķēšanas mazināšanas politikā izmaiņas ir nepieciešamas un tās ir neizbēgamas

14.09.2021.

Smēķētāju skaita nemazināšanās, augstie veselības un nāves riski, ir pamats uzskatīt, ka Latvijā nepieciešamas izmaiņas smēķēšanas mazināšanas politikā. Jāņem vērā citu valstu pieredzi smēķēšanas mazināšanas jomā, nodrošinot, ka smēķētājiem ir pieejamas alternatīvas un informācija, secināts BNA rīkotajā starptautiskajā seminārā “Virzība uz bezdūmu sabiedrību”.

Latvijā smēķētāju skaits konstanti ir visai augsts. Smēķēšanas izraisītie riski tāpat kā pirms divdesmit gadiem ir būtisks cēlonis augstiem saslimušo un mirstības rādītājiem Latvijā. Līdzšinējie mēģinājumi mazināt smēķētāju skaitu ar dažādiem ierobežojumiem ir izrādījušies visai mazefektīvi. Līdzīga pieredze ir bijusi arī citās valstīs, tāpēc mūsdienās daudzviet smēķēšanas mazināšanas politika piedzīvo nozīmīgas pārmaiņas, un valstis meklē jaunus un efektīvākus risinājumus. Jauno inovatīvo pieeju raksturo uzsvars uz kaitējuma mazināšanu un tā savu efektivitāti jau ir pierādījusi, piemēram, Zviedrijā un Lielbritānijā.

Pētījumu centra SKDS 2022. gadā veiktais pētījums “Tabakas un nikotīna saturošu produktu lietošana un smēķēšanas atmešana” parāda, ka Latvijā tabaku un nikotīnu saturošus produktus lieto vairāk nekā viena trešdaļa iedzīvotāju (35%). Regulāri to dara 24%, bet atsevišķās reizēs 11%. Tāpat kā citur pasaulē, arī Latvijā aptuveni divas trešdaļas smēķētāju vēlas šo kaitīgo ieradumu atmest. Galvenie smēķēšanas atmešanas iemesli ir veselības problēmas un rūpes par veselību (73%), kā arī vēlme ietaupīt naudas līdzekļus (69%). Tostarp 84% tradicionālo cigarešu lietotāju, kuri vēlas atmest, to jau iepriekš vismaz vienreiz ir mēģinājuši darīt. 27% tas ir izdevies, savukārt 54% respondentu smēķēšanu atmeta, bet pēc kāda laika tomēr atkal atsāka smēķēt.