Jaunumi

Sabiedrībā pieaug atbalsts smēķēšanas kaitējuma mazināšanai

27.09.2023.

Sabiedrība saprot, ka aizliegumi nemazinās kaitīgu ieradumu vai atkarību raisošu vielu lietošanu. Ir novērojams atbalsts kaitējuma mazināšanas iniciatīvām, pārejai uz bezdūmu alternatīvām un diferencētai nodokļu politikai – atkarībā no produktu kaitīguma, tā eksperti secināja seminārā “Aizliegums nav regulējums!”.

Nevēlamu vielu lietošanas aizliegumi sevi nekad nav attaisnojuši un agrāk vai vēlāk tiek atcelti kā neefektīvi. Tāpēc arvien vairāk valstu sliecas par labu tādai kaitējuma mazināšanas politikai, kas ņem vērā realitāti – to, ka vienmēr būs cilvēki, kas, neskatoties ne uz kādiem ierobežojumiem un aizliegumiem, turpinās savus kaitīgos ieradumus. Aizliegumi nemazina kaitīgo vielu lietošanu, tikai maina tirgus paradumus – un ne uz labo pusi.  No sabiedrības veselības viedokļa daudz lietderīgāk ir veicināt mazāk kaitīgu alternatīvu legālas iegādes iespējas.

Pētījumu centra SKDS 2023. gada pētījumā “Sabiedrības attieksme pret tabakas un nikotīna produktiem un to lietošanu” 48 % iedzīvotāju pauda, ka viens no veidiem, kā mazināt cigarešu dūmu radīto kaitējumu sabiedrībai, ir pieaugošo smēķētāju iedrošināšana pilnībā pāriet uz alternatīviem bezdūmu produktiem.

Savukārt 46 % respondentu piekrīt tam, ka bezdūmu produktiem būtu jāpiemēro zemāks akcīzes nodoklis nekā cigaretēm, tomēr vienlaikus pietiekami augsts, lai atturētu jauniešus un nesmēķētājus uzsākt lietot šos produktus.